כללי

כל המעלות באדמת חמרה?

חמרה היא אדמה עשירה בתחמוצת ברזל המומלצת עבור שורה ארוכה של שימושים. אפשר לזהות את האדמה לפי צבע אדום-חום ולפי מאפיינים קבועים. זו אדמה בוצית, מאווררת ומנוקזת היטב שעומקה יכול להגיע עד כמה מטרים אחדים. היא משמשת מצע נוח לחקלאות ואידיאלית עבור גידול פרדסים. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי אדמה מן הסוג הזה דלה בהשוואה לסוגים אחרים של אדמות ולכן היא דורשת דישון תמידי.

אדמת חמרה מומלצת מכל הסיבות הבאות:

א. הרכב – קרקע חמרה מכילה בערך 40% חול ועוד 20% חרסית ו-40% סילט. אחוז הגיר בה יחסית נמוך והרכבה ייחודי בהשוואה לאדמות אחרות בארץ. לפי מחקרים אדמת חמרהאחרים, ההרכב של הקרקע הוא 80% קוורץ ועוד 5% תחמוצת הברזל.

ב. ניקוז – באדמה איכותית הצמחייה ירוקה וההתפתחות תקינה. תהליכים אלו יוצרים מצב של ניקוז מים אידיאלי. אין עודפי מים בקרקע הזו לאחר גשם או השקיה. הניקוז מבטיח קרקע קלה שניתן לעבד ללא מאמץ.

ג. תפוצה – אדמת חמרה מומלצת גם בגלל שקל להשיגה בתפוצה יחסית רחבה. היא נפוצה לכל אורך מישור החוף, מופיעה בסמוך לרכסי כורכר ונאספת מראש הנקרה ועד אשקלון.

איך משתמשים באדמה?

לא חייבים להיות חקלאיים מנוסים על מנת לנצל את היתרונות של אדמת חמרה. אפשר לרכוש את האדמה דרך חברות העוסקות בתחום של אספקת חומרי בניין, לקרוא מידע באתרי האינטרנט או להתייעץ עם חברים ובני משפחה. אופי השימוש מופיע על גבי האריזה והוא מאפשר יישום בשיטות שונות:

  • הכנת שטח לפני שתילה
  • שתילת דשא בשטח קטן או גדול
  • שתילת עצים ושיחים
  • שתילת גינות נוי

לבסוף, מומלץ לפזר בשכבה אחידה את האדמה, ליישר את השטח ולקבע את שיפועי הניקוז של המים וההשקיה.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
כל המעלות באדמת חמרה?, 8.5 out of 10 based on 2 ratings

אולי גם תאהב...