שמירה על איכות הסביבה בעזרת פינוי פסולת בניין

בכל שנה מיוצרים בישראל כ-4 מיליון טון של פסולת בניין כאשר רבע ממנה מסולקת בצורה לא מוסדרת ובכך פוגעת בסביבה ובתושבים. כיצד אמורים לפנות את פסולת הבניין, למה גורמת השלכת פסולת למקומות אסורים ומה העונש בישראל על השלכת פסולת באתרים לא חוקיים? המשיכו לקרוא.

מהי פסולת בניין ואיך מפנים אותה?

בהגדרה כל פסולת הנוצרת בתהליכי בנייה, שיפוץ או סלילה היא פסולת בניין. בארץ מדובר בעיקר על: בטון, עפר, אספלט , ברזל , ניילון, קלקר וכד'. בנוסף לכל אלה ישנם גם חומרים מסוכנים הנמנים על פסולת הבניין כמו: אסבסט, דבק וחומרי איטום וצבע. אז איך מפנים אותה? באחריותו של כל מי שבונה, משפץ או סולל ליצור קשר עם קבלן פינוי פסולת. קבלן פינוי הפסולת יספק לכם את כל מה שתצטרכו על מנת לפנות את הפסולת בצורה יעילה, בטוחה וחוקית, החל ממכולות לפינוי הפסולת ועד שינוע הפסולת אל אתר הטמנה ומיחזור שאושר ע"י המשרד להגנת הסביבה.

רק אתרי הטמנה ומיחזור שאושרו ע"י המשרד להגנת הסביבה הם אתרים שאליהם ניתן לפנות את פסולת הבניין. הפינוי צריך להיעשות ע"י איש מקצוע, בצורה מוסדרת בתיאום מראש עם האתר.

מה הנזק הנגרם לסביבה בעקבות פינוי לא חוקי של פסולת?

פסולת בניין

פסולת שמפונה בצורה לא חוקית בדרך כלל מושלכת בפאתי ערים, ביערות ובשטחים פתוחים. הנזקים שנגרמים על ידי הפסולת הזו הם רבים וגדולים. הנה רק כמה דוגמאות:

  • בעלי חיים נפצעים בזמן שהם מנסים למצוא מזון בתוך הפסולת או בניסיון להזיז אותה כי היא מפריעה בסביבת המחייה שלהם.
  • הפסולת אינה מתכלה והיא עלולה להפריש חומרים מזהמים אל האדמה עליה היא נמצאת מה שיזהם לא רק את האדמה אלא גם את מי התהום שמתחתיה ואת מקורות המים של בע"ח על פני הקרקע.
  • הפסולת עלולה להתלקח, לגרום לנזק לבעלי החיים והעשן שייווצר יכיל חומרים רעילים ומסרטנים (כפי שאמרנו הפסולת מכילה אסבסט, צבעים ודבקים) אשר יגיעו לא רק אל בעלי החיים אלא גם אל בני האדם.
  • שריפה של חומרים מסוכנים ורעילים פוגעת באוזון ומחמירה את מצבו.

 

מה העונש על השלכת פסולת לאתרים לא חוקיים?

בגלל הנזקים הרבים שציינו, הוחלט בחוק שהעובר עליו ייענש בחומרה- החל מקנסות כבדים של עשרות ומאות אלפי שקלים ועד למאסר! חשוב להבין שלא רק הקבלן שפינה את הפסולת ייענש אלא גם מי שהזמין את שירותיו ועל כן יש לבדוק מראש לאן הקבלן מתכוון לפנות את הפסולת ולבקש ממנו לראות אישורים עם איזה אתרי פינוי והטמנה הוא עובד וכמובן תעודה שמראה שהקבלן עובד בצורה חוקית.

פינוי פסולת אל אתרים מורשים הינו חובה, לא רק בגלל שיש חוק אלא בעיקר כי זהו פינוי שעוזר לשמור על הסביבה והחיים של כולנו.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
דילוג לתוכן