פינוי פסולת
כללי

פינוי פסולת בלי לפגוע בבריאות ובסביבה!

כאשר יש הצטברות גבוהה מאד של פסולת, ברור שחובה לפנות אותה בהקדם האפשרי לאתרי הטמנה מורשים. עם זאת, חשוב גם להבין שהתהליך עצמו של פינוי פסולת, יכול להיות עם סיכון מסוים. כדאי לזכור שהצטברות גבוהה מאד של פסולת מהווה מפגע סביבתי, תברואתי ובטיחותי גבוה מאד. בחלק מהמקרים, הפסולת עצמה אף עלולה להיות רעילה מאד אם היא תגיע במגע עם גורמים מסוימים. בחלקים אחרים, הפסולת עצמה מושכת לא מעט מזיקים, מוציאה ריחות רעים, והיא אף עלולה לזהם את הסביבה. לכן, פינוי איכותי של הפסולת, חייב להתבצע תוך התחשבות בסביבה וגם בבריאות הציבור. מכאן עולה השאלה, כיצד ניתן לפנות את הפסולת, מבלי לפגוע בבריאות, ואיך עושים זאת בצרוה שתטיב עם הציבור כולו. הנה כמה אמצעים שכדאי להכיר לתהליך הפינוי הבריא.

פינוי פסולת
פינוי פסולת

כך מפנים את הפסולת ולא פוגעים בבריאות

  • הפרדת פסולת – קודם כל, לפני שעוד מתחילים לבצע פינוי פסולת, חשוב להפריד בין סוגי הפסולת השונים. הגורמים שמפנים את הפסולת, עוד בטרם יעבירו אותה לרכבי הפינוי והתובלה, ידאגו לבצע הפרדה לפי סוג הפסולת. כך למשל, יש פסולת לא מזיקה כלל, שתהיה במקום אחד – אל מול פסולת ברמת סיכון גבוהה יותר, וכמובן שיש פסולת שעלולה להיות רעילה לחלוטין. ברגע שמפרידים בין כל סוגי הפסולת, כבר יכולים לטפל בכל סוג באמצעים המתאימים, וכך להפחית את הסיכון לפגיע הבריאות של המפנים ושל הציבור בו זמנית.
  • טיפול בפסולת רעילה – במידה ויש פסולת רעילה במיוחד, חשוב מאד שיהיו את האמצעים המתאימים בכדי לטפל בפסולת הזו. בין השאר מדובר על שימוש בציוד מגן, בכדי שלא יתקיים מגע ישיר בין גוף האדם לבין הפסולת הרעילה. נעשה שימוש באמצעים מיוחדים גם בכדי שהפסולת לא תהיה במגע עם האדמה או עם האוויר, במידה והיא עלולה להרעיל אותם באופן משמעותי. נעשה גם שימוש באמצעים להוצאת פסולת מתוך האדמה, אם היא שוהה באזור מזה זמן רב – שכן הדבר בעל סיכון לזיהום של מי תהום וכיו"ב.
  • שינוע לאתרי פסולת מורשים – אחד השלבים החשובים ביותר בתהליך של פינוי פסולת שלא פוגע בבריאות, הוא לבצע את הפינוי אך ורק לאתרים הטמנה מורשים! אחת הסכנות שעומדות לפתחו של הציבור ובריאותו, היא התופעה של פינוי הפסולת לאתרים לא מורשים ,שהם כמובן שטחים ציבוריים לחלוטין. במידה והאתר לא מורשה, ההטמנה מזהמת אתה אדמה, מזהמת את האוויר, וגם פוגעת בבריאות של כל האנשים בסביבה. באתר הטמנה לעומת זאת, נוקטים באמצעים מיוחדים בכדי לצמצם את הסיכון של הצטברות הפסולת, ונעשה שימוש באמצעים מיוחדים כך שהאשפה המוטמנת לא תגיע למקורות שהאדם עושה בהם שימוש.

ויש גם עידוד למחזור

כמובן שבתהליך של פינוי פסולת בריא, שמים גם דגש על פינוי לאתרי מחזור שונים לחלק מהחומרים שבהם הדבר מתאפשר. כך אפשר לפנות את כל הפסולת באופן יעיל מאד – ולצמצם באופן מינימלי את הפגיעה בבריאות.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

אולי גם תאהב...