מלגזות חשמליות – מה הם היתרונות ולמי הן מתאימות?

מודעות הציבור לסוגיות סביבתיות הולכת וגוברת בשנים האחרונות, וגם מפעלים וארגונים מצטרפים לטרנד הסביבתי, במיוחד בתקופה הנוכחית של משבר כלכלי ובריאותי ועל רקע משבר האקלים. לאחרונה, החליטה ממשלת ישראל על שורת צעדים להתייעלות אנרגטית ולהפחתת גזי חממה, ההחלטה כוללת מענקים להתייעלות אנרגטית במגזר התעשייתי, המסחרי והציבורי.

המודעות הסביבתית החלה עם התפתחות התיעוש במאה ה-19, היא התפתחה והשתנתה במרוצת השנים, וכיום גם מפעלים עושים מאמצים כבירים במטרה לצמצם את זיהום האוויר, להפחית משמעותית את פליטת הגזים המזהמים, להפחית את הפגיעה בסביבה ולעבור להפקת חשמל ידידותי יותר. בין היתר, מפעלי תעשייה החלו להפיק אנרגיה באמצעות קוגנרציה, וייצור חשמל במערכת זו מביא לנצילות אנרגטית אופטימלית ולחיסכון משמעותי בהוצאות האנרגיה.

מעבר להפקת חשמלי ידידותי יותר, מפעלים וארגונים מובילים החלו לרכוש ולהשתמש בכלי עבודה ירוקים וידידותיים יותר לסביבה כחלק מהמאמץ הגלובלי להפחתת זיהום, וניתן לראות במפעלים ובחברות רבות מעבר למלגזות חשמליות שאינן פולטות גזים רעילים.

מהי מלגזה חשמלית?

מלגזה חשמלית היא כלי שינוע והרמת מסעות במשקלים קלים עד בינוניים, היא משמשת למגוון רחב של אפליקציות ונחשבת לכלי עבודה יעיל וחשוב בעסקים ובמפעלים רבים. עיקר השימוש במלגזות החשמליות הוא בחללים מקורים וסגורים כגון: מפעלים, מרלו"גים, מחסנים לוגיסטיים, בתי אריזה ועוד. המלגזה בעלת כושר תמרון גבוה ויש דגמים המתאימים גם למעברים צרים.

יש דגמים שונים של מלגזות חשמליות, חשוב לבחור רק מלגזה העומדת בתקני בטיחות בינלאומיים. כמו כן, בעת רכישת מלגזה למפעל או לעסק אחר חשוב לבדוק את האבזור הטכנולוגי, כושר הרמה ושינוע, גודל ומשקל המלגזה, סוג הסוללה, זמן הטענה, תיבת הילוכים, סביבת נהג, נוחות עבודה ונסיעה.

למלגזה החשמלית ישנם מאפיינים ייחודיים המבדילים אותה ממלגזות אחרות:

  • מערכת הטענה – מלגזה חשמלית מצוידת במנוע חשמלי עוצמתי הפועל באמצעות סוללת נטענת, ההטענה מתבצעת על ידי חיבור הסוללה לשקע חשמלי רגיל, ובסיום ההטענה ניתן לעבוד מספר שעות.
  • מערכת בלימה – למלגזה חשמלית יש מערכת בלימה מתקדמת וייחודית מיועדת לעצירות פתאומיות במקרי חירום.
  • רעש עבודה – מלגזה חשמלית פועלת בצורה שקטה באופן משמעותי בהשוואה למלגזות עם מנוע דיזל.
  • תחזוקה מינימלית – אחד היתרונות המרכזיים של מלגזה חשמלית הוא התחזוקה המינימלית מאחר והיא מבוססת על מנוע חשמלי.
  • גודל – יש דגמים ייעודיים של מלגזות חשמליות יחסית קומפקטיות המתאימות לעבודה גם בחללים קטנים ולמחסנים ולמפעלים עם מעברים צרים.

חשוב לציין כי מלגזת דיזל מציעה בדרך כלל ביצועים מעט טובים יותר בהשוואה לביצועי המלגזה החשמלית, ואחד היתרונות המרכזיים של מלגזת הדיזל הוא האפשרות לעבוד ברציפות, למעט הפסקת תדלוק בהתאם לצורך, והיא מתאימה לפעולות מורכבות בתנאי חוץ.

מהם ההבדלים "הירוקים" בין מלגזה חשמלית לבין מלגזת דיזל?

מלגזה חשמלית נחשבת לפתרון ירוק וידידותי לסביבה. מלגזות חשמליות לא פולטות לסביבה גזים רעילים כמו מלגזות המונעות במנוע דיזל, לכן הן מתאימות לעבודה מאומצת בחללים סגורים. אין אפשרות לעבוד עם מלגזות דיזל במקומות סגורים מחשש לזיהום ולפגיעה משמעותית בבריאות העובדים.

בנוסף, מלגזה חשמלית שקטה באופן משמעותי לעומת מלגזת דיזל. הבדל נוסף בין מלגזה חשמלית למלגזת דיזל הוא התחזוקה המינימלית מאחר ואין צורך להחליף שמנים וסננים בתדירות גבוהה כפי שנדרש בתחזוקה השוטפת של מלגזות המונעות במנועי דיזל.

התחזוקה השוטפת של מלגזות חשמליות זולה באופן משמעותי בהשוואה לעלויות התחזוקה של מלגזות דיזל, ולאורך זמן העסק חוסך לא מעט כסף, ובנוסף הוא מפחית את הפגיעה בסביבה.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
מלגזות חשמליות – מה הם היתרונות ולמי הן מתאימות?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
דילוג לתוכן