בנטונייט בסביבה

 

יכול להיות שיצא לכם לשמוע על קידוחי בנטונייט אך לא באמת הבנתם על מה מדובר. מדוע צריך אותו? מה זה בכלל בנטונייט? האם זה שם של חומר או שמדובר בשיטת קידוח? אם עוד יש לכם סימני שאלה כדאי שתמשיכו לקרוא את המאמר הבא שיספר לכם כל מה שאתם צריכים לדעת על בנטונייט.

מהו בנטונייט וממה הוא עשוי?

הבנטונייט הוא למעשה מינרל פילוסיליקטי שמצטיין בתכונת ספיחת המים שלו. מכאן אפשר כבר להתחיל לנחש מדוע הוא כל כך שימושי בקידוחים אך תחילה נמשיך לספר לכם ממה הוא עשוי. מדובר בסוג של חרסית לא טהורה שמורכבת בעיקרה ממינרל החרסית, שנקרא מונטמורילוניט. אם זה נשמע לכם כמו סינית נוכל להמשיך לספר לכם שהוא מכיל בעיקר אלומיניום, מגנזיום, נתרן וסידן. יש שני סוגי בנטונייט וחשוב להבדיל ביניהם. הסוג הראשון של הבנטונייט נקרא בנטונייט נתרני, מתנפח, ויש עוד סוג שנקרא בנטונייט סידני. הבנטונייט הנתרני הוא זה ששימושי בקידוחים שונים באדמה בעייתית.

קידוח בנטונייט אלון יסודות

קידוח בנטונייט אלון יסודות

מתי יש צורך בקידוח בנטונייט?

בעוד הבנטונייט הסידני שאינו מתנפח שימושי בעיקר ברפואה האלטרנטיבית בשל יכולות הטיהור שמיוחסות לו, בנטונייט נתרני מקיים תפקיד חשוב יותר בקידוחים באדמה. הוא לא סתם שימושי, הוא למעשה מציל את המצב הרי בלעדיו היה קשה מאוד לקדוח באדמות בוציות שספוגות במים רבים. הבנטונייט הוא חומר שסופח מים והוא יעיל בקידוח כלונסאות, כלומר קידוח יסודות. יחד עם זאת הוא שימושי מאוד גם בקידוחי נפט, גז וכל קידוח אחר באדמה בוצית. הבנטונייט מוחדר אחרי הקידוח במטרה להשאיר את ה בור פתוח כדי שלא ייסגר. כך ניתן להחדיר לתוך הבור את מה שצריך להחדיר.

כיצד מתבצע קידוח בנטונייט?

אולי ההסבר בפסקה הקודמת נשמע לכם מעט מעורפל אך בפסקה הזו נסביר לכם בדיוק כיצד מתבצע הקידוח כדי שלא תישארו עם סימן השאלה הזו. תכונת ההתנפחות של הבנטונייט מאפשרת להשאיר את הבור שקדחו, במטרה להכניס כלונס או להחדיר מכשיר לשאיבת הגז, פתוח. כאשר חופרים עמוק באדמה לכל מטרה, נשאר הבור שעמו אפשר להשתמש כפי שרוצים. קידוח בנטונייט מתבצע עם מקדח מיוחד שמיד אחרי שהוא מגיע על העומק הרצוי, הוא עולה למעלה בסיבוב תוך כדי הזרקת בנטונייט. כך הבור נשאר פתוח, כי כאשר הבנטונייט הנתרני סופח מים אז הוא מתנפח ושומר על נפח הבור.

היכן נדרש קידוח בנטונייט?

קידוחי בנטונייט נפוצים בעיקר באדמות ספוגות במים. אדמות כאלו אפשר למצוא במקומות רבים, בעיקר באזורים בוציים בקרבת מאגר מים. במקומות כאלו אי אפשר להימנע מבנייה לחלוטין הרי הבנייה היא צורך של בני האדם, ולכן הבנטונייט מסייע בהתמודדות עם הקשיים. חשוב לזכור שיש עוד שיטות מלבד קידוח בנטונייט אך לאדמות בוציות לא תמיד מדובר בשיטות יעילות באותה המידה. מהנדסים צריכים לחשב מה תהיה השיטה הטובה ביותר והיכן יהיה ניתן לקדוח לפני כל קידוח ולכן השימוש בבנטונייט אמנם נשמע פשוט, אך מה שמקדים לו, מהלכו והבדיקות שאחריו, ממש לא כאלו.

מי יכול לבצע קידוחי בנטונייט?

קידוחי בנטונייט לא יכולים להתבצע על ידי כל חברה. יש חברות קידוחים רבות שיכולות לספק מגוון רחב של קידוחים אך חשוב לזכור כי קידוח בנטונייט דורש ידע וניסיון. ללא מקצועיות מתאימה מצד צוות הקידוח, מקצועיות שיש לבדוק בכמה דרכים ולא רק באחת, יכול להיות שהקידוח לא יתבצע בצורה נכונה ויהיה יותר נזק מתועלת. לכן חשוב מאוד לבדוק את  השוק היטב לפני שבוחרים בחברת הקידוח, יש לא מעט אפשרויות בשוק בחירה פזיזה לא תועיל לאף אחד.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
דילוג לתוכן