טיהור מים
כללי

בדיקת מי שפכים במעבדה – החשיבות לסביבה

כיום, יותר מכל תקופה אחרת בעבר, מייצר המין האנושי כמות שפכים בסדר גודל שלא נודע כמוהו בעבר. דבר זה הוא תולדה של שתי סיבות עיקריות, הסיבה הראשונה היא סביבת החיים המודרנית שכוללת את קיומם של בני אדם במספרים עצומים. הסיבה השנייה היא קיומה של תעשיה וחרושת שמייצרת זיהום, פסולת ושפכים, כתוצר לוואי של תהליך הייצור.

השילוב הזה של שפכים שמקורם אנושי אם כתוצאה משימוש ביתי או תעשייתי, מהווה סכנה חמורה לסביבה. כדי להקטין את הנזקים הסביבתיים חשוב מאוד לנקוט צעדים מתאימים, ובהם בדיקת מי שפכים במעבדה מוסמכת, בדיקה תקופתית של איכות מי תהום וטיהור שפכים.

מודעת האדם לסביבה

לסביבת החיים המודרנית יש יתרונות רבים, אולם יש גם חסרונות. לצד רמת חיים גבוה ורפואה מתקדמת, הולכים ומצטברים העדויות על סכנה אמיתית המאיימת על סביבת המגורים של כולנו. אינטרס הציבורי חשוב בתחום זה הינו הקפדה על בדיקת מי שפכים, על מנת להקטין ככל שניתן נזקים מיותרים. חשוב לציין שפעמים רבות יובילו בדיקות שכאלה לפעולות אופרטיביות, בין אם באופן וולונטרי על ידי האחראי להשלכת השפכים ובין אם באופן כפוי, למשל על ידי הוצאת צו המורה על טיפול נאות במפגע הסביבתי.

מעניין לציין שלא מעט בעלי עסקים ומפעלים מעוניינים להשקיע יותר בתחום זה הן בשל מודעותם לסביבה הציבורית והן בשל הצורך להימנע מביקורת שלילית. אפילו מן הבחינה העסקית, מסתבר שישנה תועלת מצד ארגונים לדאוג לסביבה ירוקה יותר. צרכנים רבים יעדיפו לרכוש מוצרים שנוצרו באמצעים ירוקים או תוך הקפדה מכסימאלית על טיהור וסילוק של פסולת תעשייתית ושפכים.

אוויר נקי ומזון איכותי

לא תמיד הקשר בין אוויר נקי, מזון איכותי ושפכים ברור מאליו. שפכים שאינם מפוקחים ואינם מטופלים כהלכה פוגעים לא רק בסביבה כי אם גם במזון שאנו אוכלים ובאוויר שאנו נושמים, וזאת כמובן בנוסף לפגיעה במים שאנו שותים. שפכים שאינם מטופלים כראוי עשויים להביא לפליטת גזים רעילים לאוויר, לזיהום מאגרי מים טבעיים (כגון מי תהום, מעיינות, בארות) ואף לזהם את הקרקע המשמשת להצמחת המזון שאנו אוכלים.

כדי שכולנו נהנה גם מסביבה איכותית ובריאה, גם מאוויר נקי יותר, וגם ממים נקיים יותר, אפשר בהחלט לעשות צעדים אופרטיביים. בין הצעדים ניתן למנות:

  • בדיקות איכות – מים פחות איכותיים לא תמיד ניכרים בצבעם או בטעמם. לכן, בדיקת איכות המים יכולה לאתר קיומם של מזהמים. השלב הבא יהיה מציאת מענה מתאים כגון התקנה מערכות לסינון וטיהור מים.
  • שיתוף פעולה עם עסקים – פניה לעסקים שמייצרים שפכים במהלך פעילותם יכולה להוביל למציאת דרכים יעילות יותר לסילוק הפסולת, מחזורה או טיהורה.
  • נקיטת צעדים משפטיים – במידה וגורם כלשהו, ממשלתי, ציבורי או פרטי, מזהם את הסביבה בשפכים או בפסולת אחרת ללא התחשבות בסביבה, ניתן בהחלט לפנות לערכאות על מנת לפתור את הבעיה.

הקליקו למידע נוסף על בדיקות איכות המים במעבדות אמינולאב – שירותי מעבדה אנליטיים.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
בדיקת מי שפכים במעבדה - החשיבות לסביבה, 10.0 out of 10 based on 1 rating

אולי גם תאהב...