כיבוי אש | בטיחות באש
כללי

אש מקור אנרגיה בטיחותי

על האש כמקור לאנרגיה

כולנו מכירים אותה וכולנו משתמשים בה – אבל מה בעצם המשמעות של האש בתור מקרו אנרגיה? האש נחשבת לאנרגיה, מאחר שתהליך ההיווצרות שלה, הוא תהליך של שחרור אנרגיה. זהו המפגש של גזים שונים, שפוגשים בחומר דליק, משחררים כמויות עצומות של חום ואור – ומכאן נוצרת להבת האש. מאחר שזוהי אנרגיה, ניתן גם לשלוט על עוצמתה, אף כי לעתים כמו כל אנרגיה – היא עלולה לצאת מכלל שליטה.

למידע נוסף אודות כיבוי אש 

בין אנרגיה לבטיחות באש

  • השריפה – מדוע בעצם שריפה היא מסוכנת לחי, לצומח ולאדם? בתהליך של יצירת הלהבה, האש מתחילה להתפשט בין מולקולות החמצן שאוויר. כחלק מהתכונות שלה, האש מתחילה להרוס תרכובות כימיות שיהא פוגשת בהן – ולכן גם יכולה לפגוע בצמחים, בבעלי חיים ובבני אדם, שעשויים כולם מתרכובות שאינן חסינות בפני האש. מעבר לכך, מאחר שהאש יוצרת עשן – הדבר מסוכן פי כמה, ורוב בני האדם שפוגשים בשריפה, נפגעים כתוצאה משאיפת עשן, ולא מפגש ישיר עם האש.
  • שימוש במים – מדוע המים נחשבים יעיל לכיבוי רוב השריפות? האש נוצרת כאמור מגזים שנפלטים בחום גבוה. המים הם לרוב מקור מצנן, אשר מקטין את אנרגיית החום של האש, ומכאן הוא יעיל בהקטנת הלהבות. יש מקרים שבהם המים אינם יעילים – בדליקות חשמל בהן המים גורמים לקצר מסוכן, וכן במקרים של אש בטמפרטורה גבוהה במיוחד, כך שמולקולות החמצן נפרדות מהמימן, וכך המים רק מלבים את הלהבות.
  • שליטה באש – לאורך שנם, למד האדם לשלוט באנרגיית האש, בעיקר ע"י בקרה ושליטה על מידת החשיפה של האש לאנרגיות חום. כיום, ניתן לשלוט ברמת האש המבוקר תוך שימוש בחומרי דליקה מחד גיסא – כמו סולר, פחם ועץ, ומאידך גיסא ניתן לכבות אותה בעזרת חומרים מבודדים וחונקים כמו מים, חול, וכיו"ב.

ומה הכי חשוב לזכור?

האש יכולה לסייע לאדם במקרים רבים, וזהו מקור אנרגיה שקידם אמד את האנושות – אך יש לזכור שהאש גם יכולה להיות מכלה ומסוכנת, ולכן תמיד יש להצטייד בציוד לכיבוי אש!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
אש מקור אנרגיה בטיחותי, 8.0 out of 10 based on 1 rating

אולי גם תאהב...