דודי השמש הם חלק בלתי נפרד מהנוף. ניתן למצוא אותם בכמעט בכל גג בישראל, וזאת הודות לשמש החזקה, המאפשרת לנצל עד הסוף את האנרגיה הסולרית לטובת חימום מים. דודי שמש הנפוצים בישראל הם בעלי ציפוי בדפנות המכל הפנימי, שעשוי לרוב מפלדה. תפקידו של הציפוי הוא למנוע קורוזיה, הנגרמת ממגע של המים בדופן המתכתי, ומשחרור של שלל חומרים מסוכנים למים.

 

סיפורו של הציפוי
במרבית הדוודים ניתן למצוא ציפוי על-בסיס אמייל או ציפוי על-בסיס מלט. כבר ב-2014 מכון התקנים אסר לעשות שימוש בדודי שמש עם ציפוי מלט – החלטה תקדימית שאפיינה את התקופה, בה נעשה ניסיון להסדיר את שוק דודי השמש הפרוץ בארץ. הסיבה להחלטה: נמצא כי דוודים מסוג זה שחררו למים המחוממים מתכות כבדות ומסרטנות, ומים אלו הגיעו בסופו של דבר למי השתייה. הסכנה הופכת לממשית מהר שמחשבתם, במידה שציפוי המלט דק מאוד ומתקלף כבר עם תחילת השימוש.

 

חלודה? לא תודה
ד"ר אבי סאייג ממכון דוידסון לחינוך מדעי (הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע) מסביר* שבעקרון אין בעיה לשתות מי ברז שחוממו בדוד
שמש, במידה שמדובר בדוד עם ציפוי איכותי ועמיד בחלודה. זהו פרט שחשוב לבדוק מול היצרן או המשווק בעת קניית הדוד. עם זאת, ברגע שדוד השמש אינו בעל ציפוי מונע חלודה, עלולה להיווצר בעיה ובמקרה כזה "אם יש ספק, אין ספק" ועדיף לא לשתות המים. דודי שמש מכילים מתכות מסוימות וברגע שאינם מכילים ציפוי דוחה חלודה, המים החמים בדוד באים במגע ישיר עם אותן מתכות. החיבור בין המים החמים למתכות מוביל לשחרור יוני מתכת מומסים בריכוז גבוה יחסית. מים עם ריכוז שכזה לא מומלץ לצרוך כלל וכלל. ד"ר סאייג ממליץ שלא לצרוך כלל מי שתייה שחוממו בדוד שמש, אם אינכם יודעים בוודאות אלו מתכות שולבו בו והאם ישנו ציפוי מבודד.

 

מה יש למשרד הבריאות להגיד בנושא?
כל עוד נעשה שימוש במים המחוממים בדוד שמש לטובת מקלחת, אין שום חשש – במקרה כזה הספיגה של חומרים מסוכנים דרך העור היא אפסית ואינה מהווה סיכון מהותי. בשנים האחרונות ממליץ משרד הבריאות לא לצרוך מים שהגיעו מהברז ושחוממו באמצעות דוד שמש, להכנת מזון ולשתייה. החשש הקיים הוא שמים אלו עלולים להכיל ריכוזים מסוימים של חומרי מבנה שמקורם במערכת הצינורות.

 

הקשר שבין דודי שמש לתחלואה
פרופ' ניר פלד, מנהל המרפאה לאונקולוגיה של בית החזה במרכז דוידוף שבמרכז הרפואי רבין, הסביר כי אחד הגורמים למחלת הסרטן הוא חשיפה למתכות כבדות, שכאמור עלולות להגיע אלינו דרך מי שתייה שחוממו באמצעות דודי שמש בעייתיים. זו הסיבה שבעיניו המלצת משרד הבריאות חשובה ביותר – זו דרכו של המשרד להפוך למינימלית את חשיפת האזרחים למתכות שבמים. גם מבחינתו של פרופ' פלד, "עדיף לשתות מים שאינם עוברים דרך מי החימום."

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
אלו חומרים בדודי שמש עלולים לעבור למי השתייה?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
קטגוריות: כללי 1 אהב

השאר תגובה